10 najważniejszych wykładów z TED

Pewnie większość z Was oglądała jakiś wykład TED 1, czy TEDx 2. Czy się mylę? Jeśli tak to rzadko zaglądacie do Internetu lub siedzicie w innych Internetach na Brazzers, Pudelku czy innym gównie. Tak czy inaczej nie ma znaczenia co to jest ten cały TED, jedynie liczą się ludzie, i wiedza, którą ci ludzie nam przekazują. Nie martwcie się, większość prezentowanych tam materiałów nie będzie miało praktycznie żadnego znaczenia za kilkadziesiąt lat. Stąd pokażę Wam tylko te najważniejsze!

Oto lista 10 najważniejszych według mnie wystąpień na TED/TEDx w kolejności istotności (3 pierwsze moje propozycje zostały ocenzurowane przez TED i nigdy nie miały ujrzeć „światła dziennego”, jednak internet to nie telewizja):

 1. Graham Hancock: „The War on Consciousness” – czy to substancje psychoaktywne są odpowiedzialne za obudzenie naszej świadomości i wspaniały rozwój ludzkości. Dlaczego są one dzisiaj zakazywane przez prawie wszystkie kraje świata?
 2. Rupert Sheldrake: „The Science Delusion” – czy dzisiejsza nauka prowadzi nas na manowce? I jeśli tak, co jest tego przyczyną?
 3. Nick Hanauer: „Rich people don’t create jobs” – kto tak na prawdę tworzy miejsca pracy? o tym nigdy się nie dowiecie z mediów, nawet tych alternatywnych!
 4. James B. Glattfelder: „Who controls the world?” – kto kontroluje świat? Czy teoretycy spisków są dalecy od ukrytej prawdy?
 5. Jill Bolte Taylor: „Stroke of Insight” – jak wylew ukazał pani neurobiolog działanie jej prawej półkuli mózgu. O tym wydarzeniu bardzo często wspomina David Icke, w jego wykładach oraz książkach, uświadamia nas, że nasza świadomość jest uwięziona w lewo-półkulowym świecie i przypadek p.Taylor jest znamienny dla świata nauki.
 6. Marcin Jakubowski: „Civilization Starter Kit” – Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)
 7. Ken Robinson: „Do Schools Kill Creativity?” – co zrobić, aby szkoły nie zabijały kreatywności?
 8. Bunker Roy: „Learning from a barefoot movement” – myslicie że nic nie możecie, bo nie macie pieniędzy czy wiedzy? Błąd! Macie wszystko co potrzeba do zmiany nie tylko waszego otoczenia, ale i świata, musicie tylko obudzić się i zacząć działać, a potencjał sam się uruchomi.
 9. Wim Hof: „Ice man” – Wim Hof jest duńskim światowym rekordzistą w wytrzymałości na zimno, o przydomku „Iceman”. Wim potrafi przebywać ponad 1 godzinę, 13 minut i 48 sekund w lodzie, za co wpisano go do księgi rekordów Guinessa. Hof dokonuje tego za pomocą regulowania swojej temperatury ciała.
 10. David Christian: „The history of our world in 18 minutes” – czyli przedstawienie historii wszystkiego w 18 minut. Nieźle i się chyba udało.

Przypisy:

 1. TED={Technology, Entertainment, Design}. Konferencja, której celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Pierwsza konferencja odbyła się w 1984.
 2. TEDx={x – Independently Organized Event}. Niezależnie organizowane wykłady od organizacji TED, ale zainspirowane od oryginału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *